Austrálie

 

Austrálie – domorodci (Aboriginal) mají stejnou oblibu ve společnosti, jako u nás Romové. Přistěhovalci,kteří jsou teď oficiálně  Australané, je berou jako zátěž sociálního systému,jelikož nepracují a holdují alkoholu. Jejich organismus odbourává těžko alkohol,proto jim stačí jen velmi málo. Proto mě výlet do jejich vesničky v pralese, která měla otevírací a zavírací dobu pro turisty,velmi lákal. Byla to vesnička,která připomínala naši střediskovouJ

Zastavil se tam čas. Většina buď polehávala,nebo se  jen líně pohybovala (což je asi efektivní způsob v poušti,aby přežili s minimem vody). Několik málo otevřených obchodů se suvenýry a pár restaurací. Když jste ovšem sešli z  „ hlavní třídy“, čekalo Vás nemilé setkání s bídou a špínou. Pointa tohoto příběhu je v mé následující návštěvě,která se konala za pouhé 2 roky!, kde místo vesničky, byla vytvořena zcela nová turistická atrakce typu „Disneyland“. Všude hlasitě hrála hudba, domorodci hráli divadlo,jakým způsobem žili v době před příchodem bílé tváře (vyhledávání vody v poušti, lovení bumerangem, rituální písně). Vlastně jste domorodce (snědé tváře se širokým nosem)  potkali na ulici jen výjimečně (a to v kostýmu oné divadelní hry – bederní roušce).

Jejich rituální místo Ayers Rock/Uluru/Kata Tjuta je ovšem stále opředeno tajemstvím. Domorodé obyvatelstvo bylo  zdecimováno příchodem „bílého muže“ na 7% původního obyvatelstva! Přesto bylo schopné částečně uchovat ústní formou svoje tajemství mezi sebou.

Australané,kteří žijí v A. po 2-3 generacích, přišli většinou po válce  z Evropy, a velmi se angažují ve zlepšení životního prostředí (velmi přísná recyklace odpadu na několik druhů , pokud ji nedodržíte,hrozí vám,že odpad nebude vyvezen,dokud obsah popelnice neroztřídíte). Já jsem se potkala s Australankou, která byla sestrou slavné modelky McPharson a angažovala se v záchraně velryb a delfínů. Vyjížďka na moře,kde Vám celou cestu běžely dokumentární filmy o životě těchto velkých zvířat, Vás měla připravit na setkání s nimi. Musím přiznat,že to byl jeden z mých životních zážitků. Člověk si neuvědomí,jak ten několika tunový kolos dokáže rozhoupat loď, dokud si nenese tác s obědem právě v té chvíli,kdy si velrybí mládě začne s matkou hrát kousek od VásJ

Jinak jsou Australané velmi přátelští,otevření, vstřícní a milí. Není výjimkou potkat celou rodinku během dne (průměrně s 5 dětmi), jak si jdou zaplavat,nebo upéct maso na grilu,které jsou k dispozici každých pár kilometrů. Australané ví,jak si užívat života.

 
 
 
aktualizováno: 28.08.2023 19:42:16